POPRVÉ „DEN VÁLEČNÝCH VETERÁNŮ“ V NAŠÍ OBCI

Typ: ostatní
POPRVÉ „DEN VÁLEČNÝCH VETERÁNŮ“ V NAŠÍ OBCI 1 V neděli 10. listopadu 2019 v 11.11 hodin uspořádal spolek Alt Ehrenberg ze Starých Křečan pietní akt „Den válečných veteránů“.

Neděle nejbližší 11. listopadu je označována obecně jako „Den vzpomínek“. „Den válečných veteránů“ je připomínán celosvětově právě 11. listopadu, kdy v 11 hodin roku 1918 zavládl klid zbraní po podepsání příměří mezi Spojenci a Německem ve vlakovém voze u severofrancouzského města Compiegne, což znamenalo de facto konec první světové války. Od listopadu 2001 je tento den připomínán i v České republice jako významný den uctění památky všech obětí válečných konfliktů.

V neděli 10. listopadu 2019 v 11.11 hodin uspořádal spolek Alt Ehrenberg ze Starých Křečan pietní akt „Den válečných veteránů“. Uctění památky padlých bylo zahájeno státní hymnou v podání p. Karla Dvorského na návsi u pomníku starokřečanského rodáka a válečného hrdiny F. A. Bernarda a to za účasti dvou desítek členů vojenských historických spolků.

Jiří Sucharda, ze Svazu c. k. vojenských vysloužilců zemí Koruny české, vzpomenul válečných útrap mužů v posledních dvou století, mužů, jež zemřeli na bojištích, v lazaretech či na následky válečných zranění.

Zmínil, že I. světové války se zúčastnilo celkem na 70 miliónů vojáků, z nichž padlo nebo zemřelo 10 miliónů, což byl každý sedmý voják.  Jen ve Starých Křečanech, Nových Křečanech a Valdeku padlo nebo zemřelo 171 vojáků, v Brtníkách to bylo 36 vojáků, v Panským 9. V nejbližším okolí se pak domů nevrátilo 87 vojáků z Dolních Křečan, 302 z Rumburku a 800 z Varnsdorfu. V obcích zůstaly jen hladové ženy a děti.

Připomenul také ztráty více než 72 milionů lidí způsobené druhou světovou válkou, z nichž bylo 47 milionů civilistů, včetně asi 20 milionů lidí, kteří zemřeli v důsledku hladu a nemocí.

Spolek u pomníku zapálil svíce, položil věnce a vojenská stráž za zvuku večerky vystřelila čestnou salvu na rozloučenou.

Přítomní se ještě přesunuli uctít památku padlých k válečnému pomníku v Brtníkách a v Panským.

Je na nás, živých,
aby oběti padlých a vzpomínky na hrůzy válek vedly nikoli k horšímu,
ale k lepšímu světu. Světu bez válek a klidnému životu v míru.

Libuše Hlinková

Vytvořeno: 20. 11. 2019